دانلود آهنگ جدید
دانلود آهنگ جدید
تغییر رنگ پوسته
رسوم رایج عروسی در ایران، از سفره عقد تا آهنگ های ویژه عروسی

رسوم رایج عروسی در ایران، از سفره عقد تا آهنگ های ویژه عروسی

جشن عروسی یا به عبارت فارسی "اروسی" یکی از قدیمی ترین رسم ها در جهان است و به عبارتی به جشن، مراسم سنتی و آیینی گفته می شود که سرآغاز آن ازدواج و تشکیل یک زندگی مشترک بین زن و مرد است. این مراسم باشکوه و بسیار زیبا در هر کشور و فرهنگ و ادیان و حتی شهر و محله میتواند به اشکال مختلفی برگزار شود. عروسی به عبارتی می توان گفت که یکی از قسمت ها و مراحل ازدواج در ایران است.این مراسم بسته به فرهنگ و ریشه منطقه می تواند شامل مراحل و رسوم مختلفی مانند خواستگاری، بله برون، شیرینی خوران، نامزدی، حنابندان، جشن عقد، عقدکنان، زفاف، و جهازبران باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا برخی از رسوم رایج عروسی در ایران را بررسی کنیم.

سفره عقد

یکی از  سنتی ترین رسوم و نماد عروسی اصیل ایرانی، رسم سفره عقد است. این رسم در بیشتر مناطق کشورمان ایران رایج بوده و بیشتر در زمان خواندن خطبه و صیغه محرمیت پهن میشود. معمولا داماد و عروس در کنار این سفره می نشینند و به خطبه عقد گوش می سپارن. این سفره دارای شش ظرف است که در هر کدام از طرف ها حاوی چیزی است که هر کدام بیانگر آرزویی برای عروس و داماد است. از محتوای این طرف می توان به گردو، بادام، فندق، نان و نبات و تخم مرغ  و غیره اشاره کرد. همچنین می توان در کنار این ظرف ها ، ظروف حاوی عسل و ماست به نشانه شیرینی و ترشی زندگی مشترک هم نیز مشاهد کرد.

بله برون

بعد از مراسم خواستگاری، وقتی که دو طرف ازدواج همدیگر را پسندیدند و نوید یک ازدواج را سردادند این مراسم برگزار میشود. در این مراسم معمولا بزرگان هر دو طرف در کنار هم جمع میشوند تا درباره عروسی و ریز کاری های آن مثل مهریه، شیربها و زمان ازدواج با هم به توافق برسند. در قدیم الایام فقط مرد ها در این مراسم شرکت می کردند اما به تازگی ها زن ها هم در یک خانه جدا در این مراسم شرکت می کنند. وقتی بزرگان در موارد مهم به توافق رسیدند معمولا این موارد را در برگه ای وارد و دیگر اقوام مرد به نشانه شاهد بودن پای این برگه را امضا می کنند.

مراسم حنابندان

این مراسم به نشانه خداحافظی عروس از خانه پدری و پایان اقامت ایشان در خانه پدری است. در این روز خانم ها و زن های جوان، عروس خانم را به حمام برده و بعد او را آرایش میکنند و شب هنگام مراسم آغاز میشود. حنا را در ظرفی چیده و تزیین می کنند و دور تا دور خانه خانم ها می چرخانند تا اگر مهمانی خاست دست های خود را حنا کند. در آخر عروس خانم دست های خود را حنا میکند و همچنین یک ظرف از طرف خانواده عروس به خانه آقایان فرستاده میشود. حنا یک ماده مفید برای پوست و مو است و بر اساس آثار تاریخی اثری از بهشت خداوند است و نشانه ای از شادی ، مهر و نیکبختی است.

جهازبران

جهاز همان وسایل اولیه زندگی زناشویی است که داماد و عروس و برخی بزرگان یا زنان فامیل با رفتن به بازار و مشورت با همدیگر آنها را میخرند. انگشتر، لباس عروس، لوازم آرایش، آینه و شمعدان و کت و شلوار دامادی از موارد جهیزیه است. در چند دهه اخیر متاسفانه مشاهده میشود که خانواده ها از روی چشم و هم چشمی خرید های اضافی و گاه بی نیازی دارند که این باعث می شود که در اوایل زندگی فشار زیادی به خانواده نوپا وارد شود. در جهاز برون، جهاز در خانه داماد چیده میشود تا مهمانان آن جهاز را ببینند و برخی مهمان ها نیز هدیه هایی را برای این زوج می آورند تا روی جهاز آنها گذاشته شود.

موسیقی

درباره موسیقی و آلات آن در عروسی حالت های مختلفی وجود دارد. همانطور گفتیم بیشتر به منطقه محل عروسی و آداب و فرهنگ مردم آنجا برمیگرد اما بیشتر سبک موسیقی عروسی در ایران حالت و سبک پاپ دارد. مازندران و گیلان در شمال و هرمزگان و بوشهر در جنوب و خراسان و یزد و اصفهان تا کرمنشاه و ایلام هر کدام ساز و آواز و موسیقی و آلات متفاوت و منحصر به فرد خود را دارند که هر کدام زیبا و دلنشین است. انتخاب آهنگ مناسب مانند ریمیکس آهنگ عروسی شاد می تواند تاثیر زیادی در بهتر برگزار شدن مراسم شما داشته باشد.

آهنگ عروسی

حالا با روی کار آمدن اینترنت و پیشرفت تکنولوژی دیگر پیدا کردن آهنگ و موسیقی مورد نظر از آنچه فکرش را میکنی آسان تر شده است. کافی است که با یک سرچ ساده در موتور های جستجو گر هر آهنگ از هر قبیله و منطقه ای که میخواهی پیدا کرده، دانلود و پلی کنی. اما این هم مهم است که از سایتی دانلود کنی که بهترین کیفیت و آهنگ کامل و انواع ریمکس ها را در خود جای داده باشد. تبلیغات کمتر داشته و به نظر کاربران اهمیت دهد.

بیپ موزیک

یبپ موزیک(beepmusic.org) یکی از بهترین سایت ها در زمینه ارائه آهنگ و موسیقی است. در این سایت از موضوعات مختلف آهنگ و موسیقی گذاشته شده است. تقریبا تمام آهنگ های مدنظر کاربران را درخود جای داده و توانسته اعتماد زیادی را جلب کند.از ویژگی های خوب این سایت قابلیت دانلود و شنیدن آنلاین موزیک ها و موسیقی ها، قرار دادن کد آهنگ برای وبلاگ ها، امکان رای و نطر دادن به آهنگ مدنظر، امکان درخواست آهنگ، امکان ارسال آهنگ و موزیک ویدیو و غیره است. امیدوارم از سایت بیپ موزیک و شنیدن آهنگ های مد نظرتون لذت تمام و کمال رو ببرید.

231 بازدید بار
۸ اردیبهشت ۱۴۰۰
ّ
نظرات

برچسب های مرتبط
بستن