5 حقیقت تاریخی درباره مصریان باستان

5 حقیقت تاریخی درباره مصریان باستان

مصریان باستان نژادی جذاب با مومیایی های مرموز تا پرستش گربه ها بودند. پس از گذشت این همه سال، ما هنوز در حال کشف رازهای پنهان در مورد این فرهنگ هستیم. با ماهمراه باشید تا به بررسی شگفتی های تاریخ ایران و جهان بپردازیم و به گونه ای کاملا حیرت انگیز به دنیای تاریخ سفر کنیم . در اینجا به بررسی 5 حقیقت جالب در مورد مصر باستان می پردازیم که سبب مرموز شدن آن شده است.

  1. مصریان باستان دیوانه گربه بودند

 در مصر باستان حیوانات بسیار مهم بودند و اغلب مورد پرستش قرار می گرفتند. مصریان باستان معتقد بودند که حیوانات تجسم خدایان هستند، بنابراین نگهداری از حیوانات به عنوان حیوان خانگی رایج بود. محبوب ترین آنها گربه ها بودند، اما سگ ها، شاهین ها، شیرها و بابون ها نیز در خانه نگهداری می شدند.

  1. فقط برای گربه ها الهه ای وجود داشت

الهه باستت، نمایانگر این عشق به گربه ها بود و نیمه گربه، نیمی زن به تصویر کشیده شد. اعتقاد بر این بود که باستت از خانه در برابر ارواح شیطانی، بیماری محافظت می کند و از زنان و کودکان خانواده محافظت می کند.

  1. مصریان از اولین افرادی بودند که مردگان خود را مومیایی کردند

در مصر باستان، آنها بر این باور بودند که زندگی پس از مرگ وجود دارد و تنها راه رسیدن به آن ایمن، پیروی از یک سری روش های دقیق برای آماده کردن جسد است.

این روند حدود 70 روز طول کشید. زمانی که جسدی برای مومیایی کردن آماده می شد، ابتدا اعضای بدن باید خارج می شدند و در کوزه های کانوپیک قرار می گرفتند.

مرحله بعدی حذف تمام رطوبت از بدن بود. برای این کار بدن را در یک نوع پودر نمک می پوشانند و می گذارند حدود 35-40 روز یا تا زمانی که تمام رطوبت از بین برود استراحت کند. پس از تمیز کردن تمام نمک باقی مانده، بدنه را با کتان پر می کردند تا دوباره پر شود و سپس برای بسته بندی آماده می شد.

مراحل بسته بندی ممکن است تا دو هفته طول بکشد و انتظار می رفت که خانواده متوفی حدود 4000 فوت مربع (372 متر مربع) کتانی جمع آوری کنند تا جسد را بپیچند. هنگامی که این کار کامل شد، مومیایی را در تابوت خود گذاشتند و سپس به آرامگاهی بردند که در آنجا استراحت کند.

  1. مصریان باستان خمیر دندان را اختراع کردند

 مصری ها برای مراقبت از دندان خود سرمایه گذاری کردند و آنها خالق اولین دستور پخت خمیر دندان بودند. اعتقاد بر این است که غذای آنها حاوی مقدار زیادی شن و ماسه بود که روی مینای دندان‌هایشان ساییده می‌شد ، بنابراین آزمایش‌هایی برای بهبود مراقبت از دندان آنها انجام شد. کاتبانی که در سراسر مصر باستان یافت شده اند، دستور العمل هایی را برای ساخت خمیر دندان نشان می دهند. آنها از موادی مانند خاکستر، پوکه، پوسته تخم مرغ سوخته و پودر سم گاو برای ایجاد خمیر دندان استفاده می کردند.

  1. هم مرد و هم زن آرایش می کردند

در مصر باستان، هم مردان و هم زنان آرایش می‌کردند، زیرا معتقد بودند که از خدایان هوروس و راا محافظت می‌کردند. برای تولید مواد آرایشی، عناصر سنگ معدنی مانند مالاکیت را به صورت خمیر درآورده و سپس با استفاده از ابزارهای ساخته شده از استخوان یا چوب، آن را به اطراف چشمان خود می‌کشیدند، درست مانند ما که امروزه از خط چشم استفاده می‌کنیم. آنها معتقد بودند که آرایش به آنها قدرت می دهد. سال‌ها بعد، تحقیقات نشان داد که از آنجایی که خط چشم مبتنی بر سرب بود، خطر عفونت چشم را کاهش می‌داد.

37 بازدید بار
۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱
ّ
نظرات

برچسب های مرتبط
بستن